Десять тез про марксизм сьогодні

img02-11Карл Корш

1. Питання, наскільки вчення Маркса й Енґельса є теоретично прийнятним і наскільки його можливо застосовувати сьогодні, вже не має сенсу.

2. Сьогодні всі спроби відновити марксистську доктрину як щось цілісне з її первозданним призначенням слугувати теорією соціяльної революції робітничої кляси є реакційними утопіями.

3. Хоча по суті вони не є неоднозначними, в Марксовому вченні є одначе важливі сторони, що вони з огляду на їхнє призначення, що змінюється в залежності від обставин, в яких вони застосовується, до сьогодні зберегли свою чинність. Так само і стимул, народжений практикою колишнього марксистського робітничого руху, на сьогодні включений до практичної боротьби народів — і кляс.

4. Перший крок до відновлення революційної теорії та практики полягає у розриві з тим марксизмом, що він претендує на монополізацію революційної ініціятиви, на теоретичне та практичне керівництво.

5. На сьогодні Маркс є лише одним з численних попередників, засновників і розробників соціялістичного руху робітничої кляси. Не менш важливими є так звані соціялісти-утопісти — від Томаса Мора до наших днів. Не менш важливими є Марксові великі суперники, такі як Бланкі, а також його закляті вороги як Прудон і Бакунін. Не менш важливими, зрештою, є плоди нещодавного розвитку: німецький ревізіонізм, французький синдикалізм і російський більшовизм.

6. Надзвичайну важливість для марксизму мають такі пункти: а) його зв’язок із слаборозвинутими економічними та політичними умовами у Німеччині та инших країнах Центральної і Східної Европи, де він набув політичної значимости; б) його безумовна прихильність до політичних форм буржуазної революції; в) його безумовне визнання передових економічних умов Анґлії як моделі для майбутнього розвитку всіх країн і як об’єктивних передумов переходу до соціялізму; д) наслідки його багаторазових відчайдушних і суперечливих спроб вирватися за межі цих умов.

7. Наслідками цих умов є: а) переоцінка держави як вирішального інструменту соціяльної революції; б) містичне ототожнення розвитку капіталістичної економіки із соціяльною революцією робітничої кляси; в) наступний неоднозначний розвиток першої форми Марксової теорії революції шляхом штучного щеплення їй теорії комуністичної революції в два етапи; ця теорія, спрямована, з одного боку, супроти Бланкі, а з иншого — проти Бакуніна, знімає з сьогоднішнього порядку денного справжнє визволення робітничої кляси і відстрочує його до непевного майбутнього.

8. Саме у такому контексті слід розглядати лєнінський чи більшовицький розвиток; і саме у такій новій формі марксизм потрапив до Росії й Азії. Після чого він пережив метаморфозу: з революційної теорії він перетворився на ідеолоґію. Ця ідеолоґія може бути й була використана для найрізноманітніших цілей.

9. Саме з цієї точки зору відбувається критичне осмислення двох російських революцій (1917 і 1928 років), і саме з цієї точки зору слід визначити призначення марксизмом в Азії та світовому маштабі.

10. Управління робітниками виробництвом їх власного життя не відбудеться у результаті захоплення ними позицій на міжнародному та світовому ринках, покинутих саморуйнівною і так званою вільною конкуренцією монополістичних власників засобів виробництва. Перехід до такого управління може стати тільки результатом пляномірного втручання у виробництво, що сьогодні чимраз більше реґулюється у монополістичний і пляновий спосіб, всіх усунутих сьогодні від виробництва кляс.

1950 р.

Переклад з анґлійської: «Вперед»

Джерело: Telos, Нью-Йорк. – Issue 26, зима  1975-1976.

0 Відповіді to “Десять тез про марксизм сьогодні”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Липень 2009
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: