Похід на Рим

Антоніо Ґрамші

Зошит 6, §‹150›. Минуле і теперішнє. Щодо походу на Рим дивись число «Джовенту фашиста», що вийшло з нагоди дев’ятої річниці (1931), з вельми цікавою статтею Де Боно та Бальбо[1]. Крім всього иншого Бальбо пише: «Муссоліні діяв. Якби він цього не зробив, фашистський рух був змушений десятиліттями вести громадянську партизанську війну, і не виключено, що инші сили, що вони діяли, як і ми, поза рамками закону, але з цілями анархічними та руйнівними, пізніше — скориставши з невтральности та бездіяльности держави — завершили би акт повстання, на який ми наважилися в жовтні 1922 року. Хай там як, але можна з упевненістю сказати, що без Походу на Рим, тобто без революційної розв’язки наш рух наразився би на фатальні кризи втоми, подрібнення і недисциплінованости, які прирекли на смерть старі партії». Тут є певна неточність: держава не була «невтральною та бездіяльною», як зазвичай стверджують, тому що в той період головною її опорою був саме фашистський рух; також між державою і фашистським рухом не могло бути «громадянської війни», а могли бути лише епізодичні насильницькі дії, покликані змінити напрямок розвитку держави та реформувати урядовий апарат. У громадянській партизанській війні фашистський рух виступав на боці держави — не проти держави, якщо висловлюватися не метафорично та дивитися не з точки зору формального закону.

Примітки

[1] Див.: Emilio Debono, Diario di campagna, e Italo Balbo, Da Perugia a Roma, in «Gioventù fascista», 25 ottobre 1931 (anno I, n. 32).
«Джовенту фашиста» («Gioventù fascista» — «Фашистська молодь») — італійський журнал для молоди, що виходив з 1931 по 1936.
Еміліо Де Боно (1866-1944) — італійський фашист, один з керівників «походу на Рим». Брав участь у кількох військових кампаніях, а також вуличних війнах проти соціялістів і комуністів. На початку 1930-х був ґубернатором Тріполітанії, а 1935 року очолив сили вторгнення до Етіопії (як командувач він не знав успіху, і його замінили на ґенерала Бадольо). 1943 року Де Боно заарештували за звинуваченням у змові проти Муссоліні та наступного року стратили.
Італо Бальбо (1896-1940) — італійський фашист, учасник першої світової війни та лідер загонів чорносорочечників у Феррарі, один з керівників «походу». З 1929 по 1933 очолював міністерство авіяції, а з 1934 був ґубернатором Лівії. На початку другої світової війни командував італійськими військами в Північній Африці, де і загинув — його літак помилково збили італійські зенітники.
«Похід на Рим» — складова реакційного державного перевороту 1922 року. 27 жовтня фашисти оголосили мобілізацію своїх загонів і 28 жовтня розпочали рух на Рим (з Неаполя, де відбувався з’їзд фашистської партії). Того-ж дня прем’єр-міністер Луїджі Факта подав у відставку. Фашисти відхили всі пропозиції щодо їхньої участі в уряді. Король відмовився оголосити стан облоги, але натомість запропонував Муссоліні сформувати уряд. Після того як 30 жовтня Муссоліні прибув до Риму, в столицю ввійшли фашистські загони, а 31 жовтня уряд Муссоліні отримав офісне схвалення Конфедерації промисловців.

Переклад з італійської «Вперед» за виданням: Antonio Gramsci, Quaderni del carcere, Giulio Einaudi editore, Torino 1975. — Quaderno 6 (VIII), §‹150›. — Pp. 808-809.

0 Відповіді to “Похід на Рим”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Квітень 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: