З приводу відвідин Го Чи-Мина

Л. С-ко

Минулого місяця приїжджав до Москви з офіційною візитою президент Північного Вьетнаму Го Чи-мін. В Москві він одержав економічну допомогу для своєї країни розміром 100 мільйонів американських долярів. Перед цим кілька тижнів Го Чи-мін пробув у Пекіні, де одержав від Китаю допомогу розміром 340 мільйонів американських долярів. Така різниця в розмірах допомоги від багатого СССР і бідного Китаю примусила нас ближче приглянутись до економічної допомоги СССР і Китаю в Азії.

Відомо, що совєтські публіцисти дуже багато списали паперу, пропаґуючи совєтську допомогу Китаєві. Одначе, всю писанину легко випарувати до такої соли на дні. Економічна допомога СССР Китаєві за весь час, тобто від 1950 року, виявляється в таких цифрових показниках. В лютому 1950 р. СССР дав Китаєві довготермінову позику розміром 300 мільйонів амер. долярів. Другу довготермінову позику китайці виторгували у Хрущова, коли той був у Пекіні в жовтні 1954 року. Ця позика дорівнює 130 мільйонів долярів. В межичасі, в наслідок переговорів у вересні 1953 та жовтні 1954 року, СССР погодився побудувати в Китаї 156 промислових підприємств. Офіційно ніколи не було сказано, скільки ці підприємства коштують та на яких умовах вони будуються. Лише лондонський «Економст» (від 5.ІХ.1953 р.), який завжди є добре поінформований і серйозний, сказав, що мова йшла про довготермінову позичку розміром 5 мільярдів крб., на які й мали б бути побудовані в Китаї 141 підприємство. В 1954 ж році Хрущов погодився на будівництво ще 15 підприємств, вартість яких було названо 400 мільйонів крб. Отже, якщо мати на увазі, що офіційна вартість карбованця є 25 американських центів, то всі 156 підприємств мають коштувати 1350 мільйонів американських досярів.

Не можна сказати, що це мала сума. Але, з другого боку, не така вона вже й велика, щоб про неї аж стільки говорити. Ця совєтська допомога становить лише 7,5% всіх капіталовкладів Китаю в нове будівництво протягом його першої п’ятирічки 1953–1957 рр. Всі китайські капіталовклади за цей час мають становити 17.942 мільйони амер. долярів, якщо брати офіційну обмінну вартість 2,3 китайських юані за один доляр.

Вся допомога СССР Китаєві від 1950 року до нині становить, отже, разом 1.780 мільйонів амер. долярів довготермінових позичок. Китай у свою чергу надає економічну допомогу решті азійських народних демократій — Північному Вьєтнамові та Північній Кореї. І отут і виявляється цікава розбіжність, яку ми зауважили /3/ напочатку. СССР дав Північному Вьєтнамові тільки 100 млн. дол. допомоги, а Китай — аж 340 млн. дол. Подібно і у випадку допомоги Північній Кореї в 1954 році: СССР дав тоді 250 млн. долярів, а Китай — 340 млн. дол. Цікавим, звичайно, є питання, чому СССР дає менше, ніж Китай. Нам здається, що відповідь на це питання має три таких аспекти. Поперше, допомога самому Китаєві лягає нелегким тягарем на совєтські ресурси і тому СССР просто не в стані давати багато. Подруге, СССР розцінює допомогу іншим з точки зору власної вигоди. Він дає Китаєві допомогу тому, що Китай великий і могутній, отже важливий союзник для СССР тепер і в майбутньому. Корея ж і Індо-Кикитай для СССР не важливі. Потретє, між СССР і Китаєм існує вже певна конкуренція в Азії, певний поділ Азії на сфери впливів. Китайці, можливо, хочуть мати своїх сателітів в особах Кореї й Індо-Китаю і тому навмисне дають більше, ніж СССР. З другого боку, можливо, СССР погоджується сам віддати перевагу Китаєві у впливах на Корею й Індо-Китай.

На цей факт, що Го Чи-мін одержав у Москві меншу допомогу, ніж у Пекіні, мало хто звернув увагу в світі. Але цей факт кидає цікаве світло на позицю комуністичних держав між двома столицями. /5/

Джерело: Вперед (Мюнхен). — Ч. 8 (57). — Серпень 1955. — Стор. 3, 5.

0 Responses to “З приводу відвідин Го Чи-Мина”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Лютий 2016
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: