Ганьба колонізаторам!

Що це? Концентраційний табір? Кошара? Казарма? Ні: Це типове селище, яке дуже зручно контролювати, де можна слідкувати за кожним кроком його мешканців.

Час? Середина XX сторіччя.

Місце? Південно-Африканський Союз.

Країна, де корінні жителі не мають права пересуватись по рідному місту без спеціальних перепусток.

Країна, в якій панує кривавий расистський режим.

Режим, якому, за висловом прем’єр-міністра Індії Неру, міг би позаздрити Гітлер.

На початку XV сторіччя, мандруючи по океанах в пошуках 6агатих земель, на південному березі Африки висадились європейці.

Родючі землі, багата рослинність, доброзичливі тубільці привабили сюди перших переселенців з Європи — голландців, що згодом стали називатися бурами. /150/

На початку XIX сторіччя нащадки перших європейців — бури змушені були відступити вглиб континенту під натиском нових колонізаторів — англійців. Але коли стало відомо, що там, далеко від узбережжя, бури відкрили багатющі родовища золота та алмазів, англійських колонізаторів перестало задовольняти становище багатих плантаторів: їх більше вабили алмазні розсипи. Так спалахнула англо-бурська війна.

Та невдовзі панівні кола переможених бурів та переможців-англійців знайшли спільну мову. Вони об’єдналися проти місцевого населення — негрів, індійців, мулатів, які після офіційного скасування рабства почали вимагати для себе рівних людських прав.

В 1910 році, після ряду конференцій, було створено на Африканському континенті нову державу — Південно-Африканський Союз — одним з головних завдань уряду якої було: закріплення неофіційного рабства «кольорових».

Девізом колонізаторів став вислів одного з перших прем’єр-міністрів Південно-Африканського Союзу Д.Малана: «Європеєць, що втратив відчуття своєї зверхності, не може вважатися білим».

З часом цей девіз почав скріплюватися параграфами нелюдських законів.

Ось деякі з них. Вони ухвалені вже останнім часом.

1949 рік — на додаток до закону 1927 року про заборону «мішаних» /151/ шлюбів вводиться суворе покарання білих за одруження з «кольоровими».

1953 рік — ухвалено «закон сегрегації» — офіційне відокремлення для «кольорових» вагонів у поїздах, лав в автобусах, трамваях та парках.

1954 рік — ухвалений закон, який позбавляє негрів, індійців та мулатів права обирати собі роботу за власним бажанням. Питання «придатності» віднині вирішується міністерством праці.

1956 рік — «кольоровим» заборонено користуватися бібліотеками та читальнями.

1959 рік — на додаток до старого закону про заборону для «кольорових» мешкати в центральних частинах міст, ухвалено закон про створення так званих «резервацій» — гетто для негрів, індійців, мулатів.

І останнє, що переповнило чашу терпіння негрів і викликало демонстрації по всій країні, — це введення спеціальних паспортів, які дозволяють кольоровим перебувати лише в суворо визначених частинах країни.

Єдине, чим демонстранти могли висловлювати свій протест проти нелюдських законів «свого» уряду, було спалення горезвісних паспортів. У відповідь уряд Південно-Африканського Союзу вчинив жорстоку розправу над демонстрантами. Сотні вбитих і поранених, серед яких багато жінок та дітей, — ось жертви кривавого расистського терору. Та справедливу боротьбу народу за волю не втопити в крові. Все прогресивне людство з презирством таврує здичавілих колонізаторів. /152/

Джерело: Всесвіт (Київ), — 1960. — №6. — С. 150—152.

0 Відповіді to “Ганьба колонізаторам!”



  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.




Січень 2016
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: