Ще про Альжір

І.Винник

Картина альжірської визвольної боротьби була б неповна, коли б ми не познайомили читачів з тими силами, які ведуть її. Можливо, що коли б увесь альжірський народ знайшов на важливому етапі своєї історії одну тактику визвольної боротьби, до якої приєдналися б усі шари альжірського народу, тоді вся національна енергія була б скерована в одно річище. Тоді й французький противник був би позбавлений можливостей пристосовувати хитролукаву тактичну гру.

Перед альжірській визвольній боротьбі веде альжірський націоналістичний рух, що принципово видвигнув і вперто відстоює постулят альжірської незалежности. За ним весь арабський світ. Нажаль, незалежницький альжірський рух переживає у своїх рядах важкі дні, викликані внутрішніми непорозуміннями. Він не єдиний. Під сучасну пору репрезентують його два угруповання: Фронт Національного Визволення (ФНВ) і Альжірський Національний Рух (АНР). До 1954 р. була лише одна націоналістична партія – МТЛД (Мувеман пур ле тріомф де ліберте демократік), членами якої була більшість сьогоднішніх провідників ФНВ, як також сьогоднішній провідник АНР – Мессалі Гадж. Весною 1954 року наступив в альжірському націоналістичному русі розлам. Постали дві націоналістичні організації, а це влегшує французькому урядові маневрувати в альжірській політиці. Французький уряд не хоче визнати ФНВ за політичного репрезентанта альжірського населення. Цей арґумент висунув був Піно, відкидаючи пропозиції «доброї послуги» Тунісу і Марока. На форумі ООН обидві організації виступають окремо. Обидві організації вислали до ООН меморандуми з пропозиціями розв’язати альжірське питання. Обидві також мають своїх постійних представників в ООН.

Сьогодні тяжко докладніше сказати, якими впливами втішається кожна із них, бо обидві діють властиво в умовах конспірації. ФНВ має впливи серед частини пролетаріяту, інтеліґенції, молоді, селянства і частини дрібноміщанства. АНР має впливи серед старшого покоління .робітництва, на заможніші сфери альжірського населення і на альжірську еміґрацію у Франції. Фактом однак є, що ФНВ має рішучу перевагу над АНР. На це зложилися такі причини: ФНВ є організацією, яка розпочала повстання, має, отже, авторитет і славу безкомпромісових бойовиків за визволення Альжіру. ФНВ має піддержку арабських держав, як також Марока і Тунісу. Зброя, що перепачковується до Альжіру, переходить в руки ФНВ, і тому всі повстанські відділи є практично залежні від керівництва ФНВ. Згідно з французькими обчисленнями, ФНВ контролює біля 80 відс. повстанських відділів на територі Альжіру. ФНВ має свої впливи в централі профспілок УГТА, що належить до Міжнародньої Конфедерації Вільних Профспілок.

Знову ж впливи АНР як організації є порівнюючи невеликі. Зате провідник АНР, Мессалі Гадж, втішається великим авторитетом серед населення Альжіру. Це й причина, чому АНР має надію в сподіваних виборах отримати велику кількість голосів. «Мессалісти» були здібні тому кілька літ зорганізувати великі робітничі демонстрації і штрайки, але сьогодні в порівнянні до ФНВ проявляють мало ініціятиви. АНР має впливи в централі профспілок УСТА, що також є членом МКВП-Спілок. Останніми часами УСТА почала співпрацювати з централею французьких профспілок ФО.

АНР скомпромітував себе в деяких областях співпрацею з французькою владою. ФНВ обвинувачує АНР і УСТА. в співпраці з французькою поліцією і контррозвідкою та в доносах на діячів ФНВ. Тим пояснює він вживання індивідуального терору і ліквідування підозрілих у співпраці. Кількість жертв у братовбивчій акції є досить велика. Останніми часами жертвою впав секретар УСТА Ахмет Бекгат. Згідно з даними французької преси, в часі від 1. 1. до 30. 10. 1957. р. вбито на території Франції 550 альжірців, а понад 2200 ранено! ФНВ не признається до всіх вбивств і вважає, що в багатьох випадках мається до діла з провокаціями. Зі свого боку й АНР стосує терор до провідників ФНВ.

Керівництво секції ФНВ, що діє на терені Франції, оголосило комунікат, в якому протестує проти обвинувачувань, киданих на адресу ФНВ що до вбивства діячів інших політичних угруповань і в свою чергу обвинувачує «контрреволюціонерів з АНР, які вступили на злочинний шлях» і вбивають діячів ФНВ.

Політичні розбіжности між абидвома організаціями стосуються головним чином тактики. Не без значення у внутрішній боротьбі між ФНВ і АНР є амбіції поодиноких провідників. Для майбутнього ні одна ні друга організація не має якоїсь конкретно уложеної політичної програми. Обидві організації вважають, що першою метою сьогоднішнього дня є незалежність Альжіру. Обидві організації відстоюють сьогодні концепцію «демократичної і спертої на засадах соціяльної справедливости» республіки, виборність усіх органів влади і переведення земельної реформи. Обидві організації різняться в тактиці, яку слід стосувати в боротьбі за незалежність. ФНВ домагається, щоб Франція визнала незалежність Альжіру ще заки почнуться переговори і припиняться воєнні дії. Але здається, що становище Марока і Тунісу, які висловлюються за нав’язання в найкоротшому часі французько-альжірсьхих переговорів, зробило великий вплив на невгнуте дотеперішнє становище ФНВ.

Становище АНР було спрецизоване в меморандумі, що його передав генеральний секретар АНР ген. секретареві ООН. В цьому меморандумі висуваються наступні пропозиції:

1. Скликати французько-альжірську конференцію під проводом ген. секретаря ООН для усталення передумов припинення воюючими сторонами воєнних дій. Як доказ того, що французький уряд схилюється до тієї пропозиції можна б вважати звільнення лідера АНР Мессалі Гадж з тюрми і стримання виконання присудів над альжірськими патріотами.

2. Після припинення воєнних дій слід перевести вибори до альжірської конституанти. Вибори повинні проводитися під міжнародньою контролею.

3. Після виборів слід було б розпочати переговори між представниками альжірського народу і французьким урядом, в часі яких усталено б відношення між обома країнами. В дальшому етепі ці переговори заторкнули б Марока і Тунісу і унормували б становище північно-африканських держав до Франції.

В теперішньому стані боротьби за незалежність Альжіру можна ствердити без сумніву те, що альжирцям на перешкоді стоїть їх власний темперамент, який унеможливлює знаходити розумні рішення. Тому жертви в боротьбі непропорційно великі до дійсних осягів.

Джерело: Вперед (Мюнхен). – Ч. 1 (86). – Січень 1958. – Стор. 8.

0 Відповіді to “Ще про Альжір”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Жовтень 2015
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: