З’їзд партій третьої сили

В днях 6-15 січня 1953 року в столиці Бурми Рангуні відбувався перший з’їзд азійських соціялістичних партій в наслідок якого створено Азійський Соціялістичний Інтернаціонал.

Серед понад 200 делегатів з’їзду були присутніми делегати з повним правом голосу від таких країн: Японія, Індонезія, Індія, Пакістан, Бурма та Ізраель. Обсерваторів вислали Туніс, Непал, Лебанон, Сірія, Ірак та Єгипет. Делегати з Марокко та Алжиру не змогли прибути, бо їх не випустили французькі окупанти тих країн. Дружні делегації прибули ще від Уганди й Кенії з Африки, від европейського Соціялістичного Інтернаціоналу та від Комуністичної Партії Югославії. Серед відомих особистостей на з’їзді були присутні Клемент Етлі – голова англійської Лейбор Партії й бувший прем’єр-міністр Англії, Алес Беблер – заступник міністра закордонних справ Югославії, Моше Шаретт – міністр закордонних справ Ізраелю, Сутан Сджарір – бувший прем’єр Індонезії, та інші.

Метою з’їзду було створення Азійського Інтернаціоналу, який координував би боротьбу азійських колоніяльних народів за їхнє національне й соціальне визволення, вироблення спільних ідеологічних засад і програми для визволення Азії від всіх імперіялізмів та оцінка існуючого міжнародного положення.

З’їзд закінчився повним успіхом. Азійський Інтернаціонал створено й на чоло його обрано Ю Ва Све, міністра оборони Бурми. Місцем осідку Інтернаціоналу вибрано Рангун. З’їзди Інтернаціоналу мають відбуватися регулярно що два роки.

В політичних резолюціях зїзд ясно окреслив ідеологічні позиції Інтернаціоналу, як організації третьої сили, що є однаково ворожою як сталінському «комунізмові» так і західньому капіталізмові. Позиції третьої сили окреслено в резолюціях як радикальні й революційні та засуджено стару позицію деяких азійських країн (як Індії, напр.), що кликала тільки до «невтралітету» по відношенню обох ворогуючих систем. Резолюції з’їзду по окремих питаннях теж яскраво характеризують таку загальну ідеологію азійських соціялістів. З’їзд відкинув пропозицію Етлі та лідера правого крила японських соціялістів Г. Мацуока не творити окремого Азійського Інтернаціоналу, а влитись натомісь до вже існуючого правого европейського Соціялістичного Інтернаціоналу. Резолюція з приводу цього висловлюється так: «Соціялізм є доктриною, що росте й розвивається і якби Азія тільки копіювала те, що зветься «соціялізмом» в Европі, то безплідність нашого руху була б неминучою». Проте, будучи послідовно демократичною організацією, Азійський Інтернаціонал не забороняє своїм членам бути одночасно й членами Европейського Інтернаціналу. Дві японські соціялістичні партії (права й ліва) та ізраельська соціялістична партія Мапай є членами й цього останнього.

Окрема резолюція по аграрному питанню в Азії закликає селян в азійських країнах негайно організуватись в незалежні партії й боротись за ліквідацію поміщиків та за розподіл поміщицької землі між селянами, що її обробляють. Резолюція також закликає селян організувати кооперації та кредитні установи. Колективні форми господарювання називаються в резолюції «однією з проґресивних форм соціялістичного сільського господарства», але підкреслюється, що такі форми не можуть бути насадженими насильно. Інтернаціонал в цьому випадку гостро засуджує совєтську колгоспну систему, а натомість орієнтується на вільні колгоспи й с-г комуни, що є дуже поширені в Ізраелі.

Інші резолюції висловлюють необхідність існування демократії при соціялізмі, заклика¬ють азійські народи боротись за встановлення демократичних режимів в своїх країнах. Окремі резолюції проголошують підтримку Азійського Інтернаціоналу самостійницьким національним рухам Тунісу, Алжиру, Марокко, Уганди, Кенії та Малаїв. Окрема резолюція вітає присутніх представників югославської компартії на з’їзді та закликає азійських соціялістів співпрацювати з Югославією.

З виступів окремих делегатів на з’їзді теж яскраво видно ідеологічне обличчя нової організації. Мосабуро Суцукі, голова делегації японських лівих соціялістів, гостро виступав проти СССР і США, обвинувачуючи обидві великодрежави в тому, що вони принесли війну в Корею. Він протестував «в імени азійських народів» проти того, що СССР і США примушують азіятів воювати проти азіятів, а самі їхньою кров’ю хочуть загарбати світ. Джай Пракаш Нараян, делегат соціялістів Індії, назвав Сталіна зрадником соціялізму й закликав азійських комуністів не брати прикладу з Росії. Гостро заатакував СССР і представник Югославії Алес Беблер, заявивши, що це «новий загарбник, може найгірший з усіх відомих в історії» та що «кожен народ заплатить теж високу ціну, якщо не зрозуміє правди про СССР». Беблер також обіцяв Азійському Інтернаціоналові, що Югославія буде підтримувати з ним найщиріші приязні зв’язки. Представник Ізраелю, Моше Шаретт, заявив в своїй промові, що новий Інтернаціонал є справжньою першою міжнародною організацією третьої сили і що треба чекати створення організацій третьої сили в цілому світі. Азійський Інтернаціонал, сказав Шаретт, не є «географічним групованням» третьої сили; це є ідеологічна організація, яка завжди з доброю волею зіллється з іншими організаціями третьої сили в один світовий інтернаціонал.

Створення Азійського Соціялістичного Інтернаціоналу є подія всесвітньо-історичного значення. В попередніх числах «Впереду» ми вже не раз звертали увагу на розвиток ідеології азійських соціялістів та на процес їхнього згуртування в одній міжнародній організації. Створення Інтернаціоналу є закономірний вислід цього процесу.

Західня преса прийняла з ворожістю резолюції Інтернаціоналу третьої сили. Та це й цілком зрозуміла річ. А от «проґресивний» СССР відчув себе в дурацькому положенні. Сталінці, як видно, дуже пильно слідкували за з’їздом, але коли він скінчився, не знали на яку ногу стати в його оцінці. «Труд» від 23. 1. 1953 року присвятив з’їздові цілий підвал. Процитувавши англійський буржуазний «Манчестер Гардіан», який сказав, що «з’їзд являє собою появу  н о в о ї  с и л и  в світі», «Труд» негайно почав заперечувати, що це ніяка не нова сила, а «аґенти Волл Стріту» та «праві соціялісти, фінансовані американськими монополіями». На доказ цього «Труд» приводить факт, що на з’їзд їздив Етлі та інші европейські соціялісти. Але кілька стрічок нижче «Труд» змушений був сказати, що з’їзд не поставився прихильно до Етлі і не погодився на його вимогу приєднатись до Европейського Інтернаціоналу. «Місія Етлі», каже «Труд», «потерпіла крах». Ще кілька стрічок нижче він змушений писати, що делегати з’їзду критикували англійський і американський імперіялізми. Закінчується стаття ствердженням, що все одно Азійський Інтернаціонал є «аґентурою американських монополій» та що «справжнім представником волі народів Азії був недавній конгрес миру в Пекіні», а не цей Інтернаціонал. Проте, читачеві «Труд» напевно залишиться неясним, як це може бути, що Інтернаціонал є «аґентом Волл Стріту» і одночасно, згідно з «Трудом», критикував імперіялізм Волл Стріту та прогнав його аґента Етлі…

Кілька років тому «Вперед» писав: «Організацій Третьої Сили ще немає. Але загальний історичний розвиток світу неминуче призведе до виникнення таких організацій». Сьогодні маємо вже факт створення організацій третьої сили. Деякі соціялістичні партії Азії створилися п’ять-шість років тому, але сьогодні вони вже стоять при владі в Бурмі, беруть участь в коаліційних урядах Ізраелю й Індонезії, творять собою могутні опозиції в інших азійських країнах. Елементи ідеології третьої сили знаходимо в програмах національно-визвольних рухів народів Північної Африки – Тунісу, Алжиру, Марокко, і навіть вже й на американському континенті – в Болівії й Гватемалі. Створення Азійського Соціялістичного Інтернаціоналу є дальшим кроком в організації рухів третьої сили, – це вже створена перша  м і ж н а р о д н а  організація! Сьогодні ми вже можемо з певністю сказати, що недалеко той час, коли створиться й всесвітня організація третьої сили. Всебічне визволення всіх поневолених народів залежить саме від зросту й розвитку третьої сили, бо самі ці народи є цією силою. /9/

Джерело: Вперед (Мюнхен). – Ч. 1 (29). – 1953. – Стор. 9.

0 Responses to “З’їзд партій третьої сили”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Червень 2015
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: