Зріст фронту третьої сили

Могутня хвиля національно-визвольної боротьби народів Азії вже перекинулася з країн Південно-Східньої Азії до країн Близького Сходу й Північної Африки. Сьогоднішня боротьба Ірану, Іраку й Єгипту проти англійських імперіялістів, боротьба в Тунісі й Марокко проти французів відома всім. Є всі підстави чекати, що ця національно-визвольна боротьба перекинеться в найближчому часі й на решту країн Африки та на країни Південної й Центральної Америки. Капіталістичний імперіялізм явно знаходиться в стані занепаду, доба реакційних колоніяльних систем підходить до свого кінця.

На фоні цього могутнього міжконтинентального руху характерним є напрямок і тенденція визвольної боротьби колоніяльних і поневолених народів. Це напрямок боротьби «третьої сили», незалежної від Москви й Вашингтону.

ЯК повідомляє орган Соціялістичної Партії Індії газета «Джаната», при кінці минулого року відбулися міжпартійні конференції азійських соціялістичних партій. Значення цих конференцій величезне, бо крім організації взаємної співпраці й спрямування до створення Азійського Інтернаціоналу, ці партії витворили спільну політичну програму, в якій відверто стали на позицію «третьої сили» й гостро задекларували своє критичне ставлення до західньо-европейських зопортунізованих «соціялістів». Теоретично ця програма обргунтована в тезах, що їх виробили на конференції Соціялістична Партія Індії й Соціялістична Проґресивна Партія Лебанону. Ось уривки з тих тез:

«Обидві партії мають спільний підхід до сьогоднішніх політичних і соціяльно-економічних проблем народів Азії й Африки, зокрема. й інших народів світу в загальному. Обидві партії розуміють, що доки не будуть зроблені певні позитивні кроки, місце зникаючого колоніялізму в країнах Азії й Африки може бути зайняте або внутрішніми силами феодалізму, й реакції, або одним із імперіялістичних таборів.

«Азійські народи мусять… згуртуватися для негайного створення з себе Третьої Світової Сили. Позитивна концепція третьої сили викладається в таких точках: а) посилити й закінчити визволення колоніяльних народів Африки й Азії та інших народів, що сьогодні є поневолені імперіялістами з обох блоків; б) поборювати оборонні пакти й мирні приготування Атлянтійського й Совєтського таборів, які в дійсності є воєнними пактами й приготуваннями до війни; в) заперечувати політику збройного замирення, що її пропагують обидва бльоки; г) стреміти до перетворення ОН в інструмент миру й проґресу й перешкоджати використовуванню цієї організації двома бльоками для взаємної гризні; д) пропагувати об’єднання між народами, щоб перешкодити посиленню обох воєнних бльоків.

«Третя сила репрезентує сьогодні дві третіх населення світу…

«Підкреслюючи нашу віру в соціялізм, ми вважаємо потрібним заявити,… що європейський соціялізм не спромігся зреалізувати соціялістичний ідеал повного визволення людини й суспільства, бо не зумів показати своє обличчя й виявити своє ставлення до капіталістичної демократії й російського комунізму…

«Азійські соціялістичні партії мусять співпрацювати, щоб повністю здійснити соціялістичну ідею, та мусять домагатися й співпрацювати з подібними політичними рухами (розуміється «третя сила»), що існують в Европі, Америці й Африці. Співпраця азійських соціялістичних партій є можлива лише при умові, що вони вироблять програму спільної дії й політики. В цьому дусі ми вітаємо ініціятиву соціялістичних партій Арабського світу й віримо, що арабські партії будуть співпрацювати з Соціялістичною Партією Індії в питанні скликання Все-Азійської Соціялістичної Конференції

Згадана в деклярації ініціятива соціялістичних партій Арабського світу, як повідомляє та сама «Джаната», полягає в тому, що в березні 1951 року в Бейруті відбулася конференція різних груп «третьої сили» арабських країн. Між іншими організаціями в Бейрутській конференції взяли участь Соціялістична Партія Египту, Соціялістична Проґресивна Партія Лебанону, Арабська Соціялістична Партія Сирії та Націоналістична Демократична Партія Іраку. Ці партії вже тоді виробили спільну політичну програму з десяти пунктів: 1) Незалежність Арабських держав і співпраця в питаннях політики; 2) Націоналізація основних галузей промисловости й чужинецької власности; 3) Програма земельної реформи, основаної на тому, щоб кожен орендар став власником; 4) Відділення церкви від держави, широкі реформи виборчої системи й адміністративного апарату держави; 5) Обов’язкова нижча й середня освіта під державним плянуванням; 6) Підтримка профспілок та забезпечення свободи слова, віри й преси; 7) Створення сільських кооперацій; 8) Програма державного забезпечення здоров’я; 9) Виховання масових кадрів політично свідомих громадян: 10) Політика невтралітету супроти обох бльоків в закордонній політиці та тісна співпраця з іншими Азійськими націями для створення міжнародньої Третьої Сили, яка буде спроможною розрядити напруження в світі.»

В середині минулого року, як довідуємося з «Джаната», відбулася спільна нарада Соціялістичної Партії Індії й Соціялістичної Партії Японії, на якій теж створено подібну спільну плятфому для співпраці. Існують також зв’язки з гупами «третьої сили» в Індонезії, Бурмі, Індо-Китаю, на Маляях та Філіпінах. Проґресивні націоналістичні й соціялістичні партії Марокко й Тунісу стали на позиції «третьої сили» ще в 1950 році (Див. «Вперед» ч. 1-2. 1951 р.).

Перехід соціялістів Азії й Африки на позиції «третьої сили» є одна з найзнаменніших подій в сучасній історії. Ця подія напевне матиме /8/ кардинальний вплив на дальший розвиток національно-визвольного руху колоній. Азійський Ренесанс вже почався з Китайської Революції і хвилі його вже захоплюють два континенти – Азію й Африку. Встає нова могутня сила, молода, завзята й з великими історичними перспективами.

Позиція «третьої сили» Індії, Арабських країн та Океанії напевно матиме великий вплив і на майбутні позиції Китаю. Для переведення програми «третьої сили» в життя, потрібне здобуття влади. На останніх виборах в Індії сила Соціялістичної Партії дуже виросла, а ліве крило Конгресової Партії прем’єра Неру вже віддавна підтримує соціялістів. Велику силу являють соціялісти й в Індонезії та Бурмі. В Мляях та Індо-Китаї положення невизначане з огляду на існування февдально-фашистських режимів, запроваджених англійцями та французами; всі прогресивні елементи є там сьогодні в партизанах. Перед арабськими соціялістами ще стоять два етапи боротьби спільно з іншими силами своїх націй (з буржуазією, з султанами й пашами) скинути ярмо европейського й американського імперіялізмів, а потім вже, в незалежних державах, боротися за перетворення в життя програми «третьої сили». Все це говорить за те, що боротьби попереду ще багато, але й історичні перспективи, перспективи перемоги, теж очеаидні.

Принагідно нагадаємо, що в резолюціях конференції УРДП від 21-23 липня 1950 р. про «Третю Силу» сказано таке: «§ 10. Третя сила є в суті найчисленніша й потенціяльно наймогутніша, яка поки що немає своїх, відповідних її значенню, організацій, але елементи тих організацій ростуть усюди: в визвольних рухах колоніяльних народів, в незалежних від Москви революційних робітничих організаціях, в ростущій самодіяльності трудящих Югославії. Одначе могутньої оранізації третьої сили ще немає, вона народиться з третьої світової війни, до якої нестримано наближається світ і в якій згинуть сили, що кували знаряддя масового народовбивства». З приємністю відзначаємо, що події випереджають ці передбачення. /11/

Джерело: Вперед (Мюнхен). – 1952. – Ч. 3-4 (23-24). – Стор. 8, 11.

0 Відповіді to “Зріст фронту третьої сили”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Червень 2015
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: