Польська лівиця при розбитім кориті

Заступник преміера і знахор для «кресових справ», міністер Тугут, подався до демісії. Останні телеграми повідомляють, що його демісія була прийнята. Пращаючися зі своєю міністерською посадою заявив Тугут, що остаточно втратив він віру в можливість оздоровлення кресів при існуючій системі

Це є надзвичай характеристична заява і то тим більше, що впала вона з уст одного з провідників, польської дрібноміщанської лівиці. Ця сама лівиця, в склад якої владять головно ППС; Визволеня і Клюб Праці, вправді позволяла собі часом на нешкидливу критику реакційного уряду Грабського, але ніколи не важилася вона виступити проти буржуазно-шляхетської державної системи яко цілости.

Навпаки дрібноміщанська лівиця вважала і дальше вважає сучасну Польщу, ідеалом суспільно-державного ладу. Зокрема що-до відносин на сосідніх окраїнах польської держави, ППС і Визволеннє стояли і стоять на становищі, що можливе є «оздоровлння» — ї в рямцях капіталістичної системи. На їхню думку треба поробити тільки деякі зміни в особистім складі кресової адміністрації не порушуючи одночасно самих підстав буржуазно-шляхетської державної системи, і тим самим можливо буде заспокоїти креси, тоб-то задовольнити всі націанально-культурні й соціяльні стремління населення завойованих земель Західної України й Зах. Білорусі.

З такою більш-менш програмою «оздоровлення кресів» вступав пан Тугут півроку тому назад в склад «безпартійного» кабінету польської реакції, беручи на себе спеціяльне завдання рятувати польський «стан посяданя» на кресах, тоб-то польські двори й обшарників [двораків, селян, котрі обслуговують панський двір. — «Вперед»]. Не маємо підстави сумніватися, що впрягаючися до воза польської реакції, Тугут мав надію в дечім облегчити невиносиме положення селянських мас східних окраїн але не наша справа порикатися в душі і в утопійних надіях пана Тугута, бо роля Тугута в кабінеті Грабського не була подиктована його особистими намірами як то йому самому здавалося, але загроженими інтересами капіталістів і обшарників. Польська реакція прийняла Тугута до свого кабінету в ролі громозвода, який мав охоронити державний будинок буржуазії й шляхти від удару повстанчого грому на східних окраїнах.

Безпосередно перед обняттям Тугутом посади кресового міністра, польські обшарники, мали вражиння, що кінчиться їхне панування на східних окраїнах. Особливо Волинь, Полісся й Західна Білорусь горіли полумям зростаючого селянського повстання і були моменти, коли влада на цих землях висмикалася з рук польської адміністрації й поліції. І в такій гризній хвилині для існування буржуазно-шляхетської влади покликала реакція «радикального» Тугута не для того, щоби він яко мнимий виразник інтересів селянських мас усунув ті причини, які розбурхали селянське море, але щоби він, яко фаховий дурисвіт працюючих мас, магічними радикальними закляттями й обіцянками успокоїв це море.

І тому реакцийний пан Грабський позволив радикальному панові Тугутові виголошувати до схочу гучні промови на теми справедливого проведення язикових законів, шкільного плебісциту, заснування пародії на український університет, про свободу зібрань і посольських віч а навіть про відбудову та про ще якусь таємну справу, що звалася тугутівський проєкт земельної реформи.

Та не те саме можна сказати про висліди тугутивського крикунства. Вправді вдалося Тугутові зловити на радикальну полову деякі кола трудовицьких угодовців, але сама маса працюючого люду східних окраїн не дала себе заманити в тугутівські сіти. Селянська маса, ради обдурення якої головно висунула реакція Тугута, була глуха на солодкі обіцянки пана віцепремієра та залишилася при своїм переконанні, що прийдуть тільки наслідком революційного повалення буржуазно-шляхецької влади в Польщі.

Через те й роля пана Тугута була скінчена. Не вмів він чи не потрафив затягнути дужче панського ярма на селянській шиї, то не то що зайвий, але й шкидливий був вже дальший його побут в реакційнім кабінеті.

На порожні тугутивські обіцянки пішли лише українські й білоруські угодовці та своїми угодовими залицянками тільки надокучували польській реакції. Бо панам Грабським, Ратайським і Смульським не потрібні навіть і найширші єдіно національно-фронтові угодовці, зі своїми угодовцями пропозиціями поскільки вони не встані на своім посторонку привести на панський загумінок кресового селянина.

За весь час свого побуту в кабінеті Грабського сповняв Тубут ролю панського блазня і в кінці, зовсім природно мусів пити він в дураки. Відходить він з незатертим тавром льокая польської реакції і з розбитою в серці надією, буцім-то можливе було оздоровлення кресів при існуючій буржуазно-шляхецькій державній системі. Виравді це є новість в устах представника польського дрібномішанского розуму, але за те стара істина для робітниче-селянських мас Західної України. Для них не Тугут і ідейно споріднена з ним польська дрібнобуржуазна лівиця, але Комуністична Партія Західної України може бути провідником в дальшій боротьбі за повне визволення з під влади польських капіталістів і дідичів. І історія з Тугутом тільки ще більше зміцнить їх в тім переконанні.

Але чи гіркий досвід Тугута навчить чогось Західно-Українських угодовців всіх таборів? Навряд що так станеться. Осляча лавка, що її з такою парадою опорожнив Тубут, і далі приманює до себе угодовців.

Джерело: Земля і воля (Львів). — 1925. — ч.3, 1 червня 1925. — С.1.

Від редакції: в році 1925-ім ЗіВ, друкований орґан КПЗУ, видавано нелєґально яко ґазету, відтак її переведено на журнал.

0 Responses to “Польська лівиця при розбитім кориті”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Лютий 2015
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: