Угорські події і світовий комунізм

В.

Інтервенція совєтських військ в Угорщині потрясла рядове членство всіх комуністичних партій світу. Багато щирих комуністів, які були задивлені в СССР як першу в світі комуністичну державу та вірили в її непорочність, побачили тепер, що зразкуватися на СССР не лише небезпечно, але й недоцільно.

Під впливом угорських подій і ідей, що скриваються в деклярації совєтського уряду від 30. 10. 1956 роблять американські комуністи підготовку до зміни партійного статуту в дусі різних шляхів до соціялізму. В проєкті між іншим сказано, що «спільні вузли між робітниками всіх країн зміцняться, якщо робітничі рухи різних країн співпрацюватимуть в атмосфері незалежности й рівноправности та користуватимуться правом братерської й конструктивної критики». З цього видно, що американські комуністи підтримують комуністів Польщі й Юґославії.

Правління профспілки англійських гірників вислало до аналогічної профспілки в СССР листа, в якому між іншим говориться:

«Ви здаєте собі напевно з того справу, що довір’я між нашими профспілками через жахливі події на Угорщині, де робітники піднялися проти своїх гнобителів, дуже замрячилися… Ми були подавлені, довідавшись, що багато гірників з їх родинами шукали схоронища (перед совєтськими танками, — прим. Ред.) в копальнях».

«Англійські гірники засуджують брутальне втручання мілітарної сили і криваву розправу з чоловіками й жінками, які домагалися волі. За жорстокі вчинки ми не обвинувачуємо студентів і робітників, лише політбюро і совєтський уряд. Згідно зі статутом вашої організації, ви є тісно пов’язані з партією. Ця залежність обтяжує цілий профспілковий рух. Жодна із зроблених совєтами заяв, нібито події в Угорщині були ділом фашистівської своїм характером «контрреволюції» і таким чином оправдуючої совєтську інтервенцію, не відповідає правді. Це було незаконне втручання у внутрішні справи народу з суверенними правами…»

Третина членів редакції офіціозу компартії Англії покинула редакцію. Компартія Англії зазнала гострої кризи і багато членів виступило з партії. Масовий вихід членів із комуністичної партії занотовано в Італії, хоч постава італійської компартії не підтримувала совєтської інтервенції. Компартія Франції зайняла супроти подій крайнє реакційну позицію, що викликало демонстративні виступи лівих французьких інтелектуалістів, в тому числі теж відомого Сартра.

Велике потрясення пережила компартія Швайцарії ((Партія праці). Партія праці міста Базеля опублікувала в своєму центральному органі «Форвертс» заяву, з якої винятки подаємо: «Члени Партії праці міста Базеля разомзом з усім робітництвом Базеля висловлюють з приводу угорських подій своє обурення і огірчення. Вони схиляють свої голови перед жертвами й вітають ті народні сили, які стоять за чесне і послідовне здійснення соціялізму…

«Партія праці дала себе в минулому через фальшиву довірливість і надмірний подив до історичних подвигів Совєтського Союзу, до яких в першу чергу належить героїчна боротьба проти гітлеро-фашизму, до тієї степені підвести, що солідаризувалася з такими рішеннями КПСС, які показалися найважчими порушеннями соціялістичної законности і принципу рівноправности та незалежности соціялістичних держав. Сюди належать передусім інсценізовані процеси проти мнимих ворогів народу і інтервенція проти Союзу комуністів Юґославії. Партія праці висловлює через це щирий жаль. …Її тверда віра в потребу основного перетворення суспільства в соціялістичному дусі не може бути зза угорських подій захитана. В намаганні далі служити трудовому народові Партія праці міста Базеля заявляє:

1. Партія праці засуджує всі злочини проти людськости, деб а під чиїм би іменем вони не застосовувались.

2. Дотеперішній шлях народних демократій не може бути шляхом до соціялізму для Швайцарії. Без позискання більшости народу не може бути перемоги соціялізму.

3. Народню більшість можна осягнути лише шляхом співпраці багатьох організацій. Партія Праці не має претенсій на єдиновластя.

4. Лише демократичним в найширшому розумінні шляхом, в оперті на федеральну конституцію і на защеплені в ній демократичні права, в оперті на політичній і господарській діяльности трудового народу, можна осягнути перемогу соціялістичної справи. При цьому розбудова прав народу й охорона прав одиниці грає велику ролю.

5. Партія Праці добачує свою ролю в тому, щоб заступати соціялістичні принципи й нововведення соціялізму на всіх ділянках людського життя і рівночасно бути рішучим оборонцем інтересів простого народу.

Вона діятиме серед робітництва з усією силою для справи соціялізму, а зокрема будитеме зрозуміння до історичного значення російської революції і до процесів в народних демократіях Сходу, що находяться в стані повного розвитку. Вона підтримуватиме соціялістичні сили та працюватиме для зімкнення їх рядів».

Угорські події викликали теж велике прорідження серед рядів компартії Австрії. На конференції комуністів Долішньої Австрії були різкі виступи проти СССР. Один із комуністів сказав: «Вина за становище в народних демократіях спадає не тільки на тамошніх товаришів, але теж на СССР. Ми забагато дивилися через рожеві окуляри… Через вихід із партіїї в зв’язку з угорськими подіями цілі місцеві групи, а навіть повітові організації австрійської компартії, стоять перед розвалом». Інший комуніст сказав: Неправильно було наслідувати російський шлях, зокрема в народних демократіях. Ми, як австрійська партія, мусимо чим швидше виробити австрійську програму шляху до соціялізму на основі марксизму-ленінізму».

Останніми часами замітне намагання з боку СССР налагодити добрі взаємини між поодинокими компартіями й затерти неприємне враження від угорських подій. КПСС невигідно виступати тепер в головній ролі координуючого чинника, бо якраз до неї довір’я захитане. Тіто покищо випав з гри. Залишився ще інший «союзник», який погодився грати ролю арбітра. Це — Джу Ен Лай.

Джерело: Вперед (Мюнхен). — Ч. 2 (75). — Лютий 1957. — Стор. 4.

0 Responses to “Угорські події і світовий комунізм”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Жовтень 2014
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: