Друга п’ятирічка індустріялізації Китаю

Г-ко

Восьмий з’їзд китайської компартії, що скінчився 27-го вересня ц.р., затвердив новий, другий п’ятирічний плян Китаю на 1958-1962 рр. Перша китайська п’ятирічка почалася з 1953 році й має скінчишся в 1957 році, хоч багато цілей її вже виконано зараз, так що в цілому п’ятирічка буде значно перевиконана.

Друга п’ятирічка, подібно як і перша, головною метою має індустріялізацію Китаю. Плян передбачає, що між 1958 і 1962 роками національний дохід Китаю зросте на 50%, тобто середньорічний темп росту становитиме біля 8,5%. Це повільніший темп росту, ніж під час перших п’ятирічок в СРСР, що говорить за те, що китайські комуністи не такі безоглядні, як Сталін.

Деякі плянові цілі другої п’ятирічки приводимо нижче, порівнюючи їх з фактичною продукцією Китаю в 1955 році:

h-ko-china-5-years

Коли Китай виконає другу п’ятирічку, — а в цьому мало може бути сумнівів, — його не можна буде ще вважати індустріялізованим, міряючи на одиницю його величезного населення чи території. Але як окрема країна, він стане могутньою державою. Досить казати, що по продукції важкої промисловости в 1962 році він пережене вже Японію і стоятиме на першому місці в Азії. В світі ж Китай стоятиме на п’ятому місці — після США, СССР. Англії й Західної Німеччини, бо пережене вже й Францію. Сьогодні, одначе, по промисловій продукції Китай ще дорівнює тільки Італії. (Ці порівняння беремо не з китайських джерел, а вираховуємо їх на підставі даних Об’єднаних Націй).

Допомога СССР для індустріялізації Китаю з китайської точки зору є поважна. В першій китайській п’ятирічці 1953-1957 рр. 16% від всіх китайських капіталовкладів у нове будівництво становлять засоби виробництва, придбані в СССР. Іншими словами, майже один рік з п’ятирічки індустріялізації — це індустріялізація за допомогою СССР. Однак. не слід думати, що допомога СССР є якесь абсолютне поняття. Фактично допомога полягає тільки в тому, що СССР погоджується продавати в Китай важкі машини, цілі підприємства й інші знаряддя виробництва. Але за всі ці речі Китай негайно ж платить СССР експортом сировини, стратегічних руд та сільськогосподарської продукції. Нічого Китай не дістає від СССР задарма. Ані навіть не є совєтська допомога Китаєві в формі довготермінових позик. (Існує кілька невеликих довготермінових позик СССР Китаєві, але вони звичайно не підходять під категорію допомоги.) За всі машини й капітал, імпортований з СССР Китай негайно платить своїм експортом. Цей факт китайські джерела особливо постійно підкреслюють, бо це значить, що Китай таки є незалежний від СССР, а всі зв’язки між обома країнами є цілком рівноправні, короткотермінові і неглибокойдучі.

Совєтська допомога мусить грати поважну ролю в індустріялізації Китаю й у другій китайській п’ятирічці. Слід відзначити, що для СССР ця допомога аж ніяк не є важким тягарем. В 1951-1955 рр. СССР віддав Китаєві лише 1,3% всіх своїх капіталовкладів. Можна думати, що СССР є в стані давати й більше, /7/ та лише Китай є не в стані платити за таку велику допомогу. Крім того, на допомозі Китаєві СССР фактично втрачає тільки час власного росту, а більше нічого. Продукти. імпортовані з Китаю, совєтська держава перепродує на власному внутрішньому ринку напевно по вищих ціпах і в такий спосіб її допомога Китаєві напевно оплачуються з зиском. /8/

Джерело: «Вперед» (Мюнхен). — Ч. 11 (72), листопад 1956. — Стор. 7-8.

0 Відповіді to “Друга п’ятирічка індустріялізації Китаю”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Жовтень 2013
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: