Падіння Лі Лі-Сяна

Василь Чернета

Недавно в Пекіні відбувся VII Всекитайський конґрес профспілок. Одною з важливих подій на цьому конґресі було те, що на ньому був відсутній Лі Лі-Сян, голова Всекитаської федерації профспілок та міністер праці при комуністичному уряді За звідомленнями газет, ця його відсутність свідчить про те, що Лі Лі-Сяна, певно, знято з обох постів і вичищено з партії. Раніше, на всіх попередніх конґресах, Лі Лі-Сян був центральною фігурою: він виголошував всі головні промови й проводив в життя закони, що відносились до профспілок і робітничої кляси. На цьому ж конґресі навіть ім’я його ні разу не було згадане. Місце Лі Лі-Сяна зайняв на конґресі секретар Федерації Лай Джо-Ю.

Хто ж такий Лі Лі-Сян і яке значення має його падіння? Лі Лі-Сян був головним ставлеником Москви в Китаї і лідером сталінської лінії в китайській компартії. В 1949 році у «Впереді» вже раз коротко згадувалось про особу Лі Лі-Сяна. В 1930 році, під час партійної чистки, його було знято з поста провідника КП; на його місце прийшов Мао Тзе-Тунґ. До 1945 року Лі Лі-Сян перебував в СССР, але коли в цьому ж році червона армія окупувала Манчжурію, він з’явився знову в Китаї. Тоді він увійшов до складу Політбюра китайської КП, а пізніше зайняв пости голови профспілок і міністра праці.

Китайська компартія, як відомо, складається в основному з селянського елементу з огляду на суцільно аґрарний характер китайського суспільства. Робітнича кляса Китаю є дуже малочисельною. Москва ж, розуміючи важливу, провідну ролю робітництва в історичному розвиткові суспільства, знала який елемент суспільства треба контролювати, щоб контролювати ціле суспільство. З цією метою Москва й поставила Лі Лі-Сяна на чоло робітничої кляси Китаю.

Можна припускати, що така політика Москви Мао Тзе-Тунґові не подобалася і він чекав слушного моменту, щоб позбутись цього небажаного гостя. Такий момент прийшов якраз зараз, після сперти Сталіна. Падіння Лі Лі-Сяна, можливо, свідчить про початок чистки сталінців в китайській компартії. Можна сподіватися, що на місце Лі Лі-Сяна прийде людина лояльна й вірна Мао Тзе-Тунґові.

Лі Лі-Сян був не тільки головою профспілок, але й автором т.зв. Профспілкового Закону Народньої Республіки Китаю, який був затверджений урядом 28. червня 1950 року. Цей закон поставив профспілки під контролю держави. Найвищим керівним органом профспілок є Всекитайська Федерація Праці, яка підпорядковується розпорядженням міністерства праці. Місцеві відділи профспілок мусять бути зареєстровані в місцевих органах державної влади. Але все ж китайські профспілки адміністративно й структурально є під меншою контролею держави, ніж профспілки в СССР. В Китаї профспілки контролюються тільки міністерством праці. В СССР такого міністерства немає і профспілки фактично є підлеглі різним окремим міністерствам по виробничому принципу, тобто, наприклад, профспілка залізничників — міністерству транспорту, профспілка металістів — міністерству тяжкої промисловости, і т.д. В Китаї ж держава контролює профспілки всіх фахів через міністерство праці. Крім того, різниця між китайськими й совєтськими профспілками полягає ще й в тому, що в Китаї профспілки в державних та кооперативних підприємствах беруть участь в адміністрації підприємств, в той час як в СССР це є заборонено. Китайські профспілки мають право вимагати від адміністрації державних підприємств здавати профспілкам звіти про свою діяльність. В СССР це є заборонено. В приватних же підприємствах в Китаї існують такі відносини, як в СССР в державних: профспілки тут не мають права брати участь в адміністрації підприємств.

Цікавою є інтерпретація відносин поміж профспілками й державними підприємствами. Лі Лі-Сян, у звіті перед VIII з’їздом центральної ради народного уряду Китаю 28. червня 1950 року, заявив, що «доти, доки існує система заробітньої платні, форма відносин працедавець—робітник також буде існувати». Це була його відповідь деяким китайським комуністам, які виставляли арґументи, що «з огляду на те, що в державних підприємствах немає клясового антагонізму, і поскільки робітники й службовці в цих підприємствах служать народові, тобто, робітничій клясі, ці робітники не повинні називатися пролетарями». Така заява Лі Лі-Сяна була рівнозначна признанню існування клясових антагонізмів поміж державою і робітниками, бо там, де існують відносини працедавець—робітник, там існують клясові інтереси.

Така ситуація відповідає дійсним соціяльним відносинам в сьогоднішньому Китаї. Але проблема полягає в чомусь іншому. Адже кожному ясно, що якби сталінець Лі Лі-Сян виголошував такі істини в СССР і переводив би в СССР закон, який до певної міри унезалежнював би профспілки від держави, то Лі Лі-Сян давно б уже був ліквідований, як «ворог народу». Але в Китаї переводити таку політику й виголошувати такі істини є вигідно для Москви. Профспілки підпорядковуються тільки міністерству праці, що робить їх в якійсь мірі незалежними від цілої держави, але підпорядкування міністерствові праці значить підпорядкування Лі Лі-Сянові, а значить і Москві. Поставлення профспілок в антагоністичну позицію по відношенню держави в державних підприємствах, хоч само в собі і є проґресивним явищем, означає послаблення китайської держави й посилення впливу Москви на китайську робітничу клясу. В цьому й полягає суть політики Лі Лі-Сяна.

Особа Лі Лі-Сяна, таким чином, була своєрідним клином поміж китайською робітничою клясою і китайською державою, клином забитим Москвою. Зняття Лі Лі-Сяна з його постів ще не розв’язує проблеми відносин робітництва до держави, але унезалежнює робітництво від Москви. В наслідок унезалежнення профспілок від Москви треба чекати витворення нових відносин між робітництвом і державою, які підуть по лінії або повного підпорядкування профспілок державі, або їх унезалежнення від держави. Яким шляхом піде розвиток, покаже майбутнє. Головним же є те, що після зняття Лі Лі-Сяна Москва втратила безпосередній вплив і контролю над китайською робітничою клясою.

Джерело: «Вперед» (Мюнхен). — Ч. 3 (31), червень 1953. — Стор. 5.

0 Responses to “Падіння Лі Лі-Сяна”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Вересень 2013
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: