Вибрані листи: Маркс Енґельсові (5 березня 1869)

Маркс Енґельсові

5 березня [1869 р.]

Доданий документик[1] надійшов учора (хоча він і датований 27 лютого). Ти надішли мені його назад, як тільки прочитаєш, бо наступного вівтірка я подам його раді. Панам з „Альянсу” треба було, мабуть, багато часу, щоб укласти цей твір.

Насправді для нас було б далеко краще, якби вони залишили при собі свої „незчисленні легіони” у Франції, Еспанії і Італії.

Бакунін думає, коли ми ухвалимо його радикальну програму, то він зможе її розблаговістити й таким чином до певної міри скомпромітувати нас. Якщо ми висловимося проти, то нас уславлять як контрреволюціонерів. Крім того, коли ми її допустимо, то він подбає за те, щоб на Базельському конґресі його підтримала деяка галаслива юрба. Я гадаю відповісти так.

Згідно з §1 статуту дозволяється всяке товариство робітників, „що прямує до тої самої мети, тобто до оборони, руху наперед і до повного визволення трудящих кляс”.

А що щаблі розвитку різних шарів робітників тої самої країни, а також щабель розвитку робітничих кляс різних країн, звичайно, дуже різні, то справжній рух дістає свій вираз в теоретичних формах надзвичайно різноманітних.

Спільність дій, що її міжнародній робітничий рух покликає до життя, обмін думок за допомогою різних органів секцій у цих країнах, нарешті безпосереднє обговорювання на загальних з’їздах поступовно створять для загально-робітничого руху також і спільну теоретичну програму. /186/

Щождо програми „Альянсу”, то Генеральна рада критично її не розбирає. Рада не досліджує, чи є ця програма повний і правильний науковий вираз робітничого руху. Вона запитує лише про одне, чи не суперечить “її загальна тенденція загальній тенденції Міжнароднього товариства робітників—цілковитому визволенню трудящих кляс. Цей захід може стосуватися лише до одної фрази програми, § 2: „вона хоче насамперед політичного, економічного й суспільного зрівнення кляс”. Коли буквально тлумачити вислів: „зрівнення кляс”, то це є не що інше, як іншими словами висловлена думка—про „гармонію між капіталом і працею”, що її проповідують буржуазні соціялісти. Не „зрівнення кляс”, що логічно не можливе, але історичне конечно „знищення кляс” і становить остаточну мету Міжнароднього товариства робітників. Але з того зв’язку, в якому стоїть ця фраза в програмі, випливає однак, що вона являє собою звичайно помилку. Генеральна рада не сумнівається отже ні хвилини, що ця фраза, яка може призвести до дуже серйозних непорозумінь, буде викинена з програми. Виходячи з наведеного, Міжнародне товариство керується принципом, щоб кожна секція відповідала за її власну програму. Отже перешкод до перетворення секцій „Альянсу” на секцію Міжнароднього товариства робітників немає. Як тільки це станеться, треба було б переслати генеральній раді список секцій, що наново вступили, зазначивши країни, місцевості й число членів.

Цей останній пункт — перепис їхніх леґіонів — дуже леститиме цим панам. Напиши, чи не вважаєш ти за потрібне змінити що в цій відповіді. /187/

Примітки

[1] Заява Женевської російської секції бакувінського „Альянсу” про бажання її вступити в Інтернаціонал.

Надрукований у кн.: К.Маркс і Ф.Енґельс. Вибрані листи. (Уклав В.В.Адоратський. Переклав О.Соболів.) — Державне видавництво «Пролетар», Харків-Київ, 1931. — Стор. 186-187.

0 Відповіді to “Вибрані листи: Маркс Енґельсові (5 березня 1869)”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Січень 2010
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: