Вибрані листи: Маркс Куґельманові (29 листопада 1869)

Маркс Куґельманові

29 листопада [1869 р.]

Ти бачив мабуть у „Volkstaat” запропоновані від мене резолюції проти Ґладстона в питанні про ірляндську амнестію. Я напав тепер на Гладсона — і це тут зчинило галас—так само, як раніш на Пальмерстоиа. Тутешні еміґранти-демагоги люблять поглузувати з континентальних деспотів із безпечного далека. Для мене це має лише тоді свою принаду, коли робиться vultu instantis Tyranni (перед лицем самого тирана).

Однак мій виступ у цьому ірландському питанні про амнестію, а також і моя подальша пропозиція на Генеральній раді про те, щоб обговорити становище англійської робітничої кляси в Ірляндії і ухвалити з приводу цього певну постанову, мали звичайно ще й інші цілі, крім тої, щоб голосно й рішуче висловитися за пригноблювану Ірляндію проти її гнобителів.

Я чимраз більше переконуюсь—і тепер справа лише в тому, щоб прищепити це переконання англійській робітничій клясі,— що вона ніколи не зможе зробити в самій Англії рішучого кроку наперед, поки не зірве остаточно з політикою панівних кляс в ірляндському питанні. Англійська робітнича кляса повинна не лише допомагати ірляндцям, але й взяти на себе ініціятиву щодо розпуску заснованого 1801 р. союзу і заміни його вільним союзом на федеративних основах. І такої політики англійський пролетаріят повинен триматися не через співчуття до ірляндців, а тому, що вона є доконечна з погляду його власних інтересів. Коли це не буде зроблено, то англійський нарід залишиться на поводу в панівних кляс, бо він муситиме діяти разом із ними проти Ірляндії. Кожний народній рух у самій Англії паралізується розбратом з ірляндцями, що і в самій Англії становлять чималеньку частину робітничої кляси. Перша умова визволення пролетаріяту в Англії є повалення англійської земельної олігархії,—але поки ця олігархія зберігає за собою позицію, Ірляндії не можна знищити її влади в самій Англії. Але як тільки ірляндський нарід візьме справу в свої руки, як тільки сам він стане законодавцем і правителем своєї країни і доб’ється автономії,—знищити земельну аристократію (здебільшого це ті самі особи, що й англійські лендлорди) буде незрівняно легше, ніж тут, бо для Ірляндії це не лише економічне питання, а одночасно й національне, аджеж лендлорд в Ірляндії не є, як в Англії, традиційні службові особи й представники країни, а смертельні гнобителі національности. І не лише внутрішній соціяльний розвиток Англії, паралізований теперішнім ставленням до Ірляндії, але ним же пояснюється і її зовнішня політика щодо Росії і Американських Сполучених Штатів. /174/

А що англійський робітник, безперечно має вирішальне значення на терезах соціяльного визволення взагалі, то важливо саме в Англії знайти точку підпори. Справді, адже ж англійська республіка за Кромвеля розбилась об Ірляндію. Non bis in idem. Ірляндці утнули з англійським урядом чудовий жарт, обравши „comvisit felon” (каторжника), О’Донован Росса на депутата парляменту. Урядові газети загрожують уже новим скасуванням Ноbeas Corpuc Act’у й заміною його на „нову систему терору”. Та й справді, Англія ніколи інакше не керувала Ірландією, та й не може керувати нею інакше, поки тримається теперішній союз—інакше, як за допомогою найогіднішого терору й найпідлішого підкупу. /175/

Примітки

О’ Д о н о в а н  Р о с с а (1831-1915) — ірляндський політичний діяч, журналіст. 1865 року заклав у Дубліні орган феніїв „Іrish Реоріе” („Ірляндський нарід”). За революційний напрямок цього часопису його засуджено на довічне ув’язнення. 1869-го року його обрано в Тепперері до парляменту. Вибори були касовані, але О’Донован Росса випущено на волю й 1870 року він виїхав до Америки.

Надрукований у кн.: К. Маркс і Ф. Енґельс. Вибрані листи. (Уклав В. В. Адоратський. Переклав О. Соболів.) — Державне видавництво «Пролетар», Харків-Київ, 1931. — Стор. 174-175.

0 Відповіді to “Вибрані листи: Маркс Куґельманові (29 листопада 1869)”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Січень 2010
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: