Вибрані листи: Енґельс Марксові (6 червня 1853)

Енґельс Марксові

Манчестер, 6 червня [1853 р.]

Брак земельної власности є справді ключ до цілого Сходу. В цьому полягає вся політична й релігійна історія. Але чому східні народи не дійшли до земельної власности, не дійшли навіть февдальної власности? Мені здається, що причини головне в підсонні й у властивостях ґрунту, особливо в зв’язку з великою пустельною смугою, що тягнуться від Сагари навскоси через Арабію, Персію, Індію й Татарію аж до найвищої азіатської високорівні. Першу умову рільництва становить тут штучне зрошення, а це є справа або краевого або центрального урядів. У східніх урядів завжди лише три відділи: фінанси (грабунок всередині країни), війна (грабунок всередині й поза межами), громадські роботи (піклування за відтворення). Британський уряд уреґулював № 1 і 2 дещо буржуазніше, а № 3 закинув зовсім і індійське сільське господарство гине. Вільна конкуренція там цілком оскандалилась. Землю там запліднюють штучно і в тому разі, коли водогони руйнується, то гине й рільництво; цим якраз і пояснюється той цікавий факт, що цілі /55/ країни, колись блискуче оброблені, тепер залишені й пустельні (Пальміра, Петра, руїни в Іємені й місцевості, в Єгипті, Персії та Індостані).

Цим пояснюється й те явище, що досить однієї спустошливої війни, щоб збезлюднити країни й позбавити їх цивілізації на сотні років. До тої ж низки явищ належить, на мою думку, також і знищення південно-арабської торгівлі до Магомета, яке ти вважаєш цілком правильно за найголовніший момент магометанської революції. Я не досить добре знаю історію торгівлі шости перших християнських століть, щоб судити, як саме загальні матеріяльні світові стосунки вигіднішим шлях через Персію до Чорного моря і через Перську затоку до Сирії і Малої Азії, ніж шлях через Червоне море. Але в усякому разі не мало важило й те, що в перській упорядкованій імперії Сассанідів каравани ходили поглядно безпечно, тим часом на Іємен від 200 до 600 року абесінці майже безперестанку робили напади, завойовували й грабували країни, міста Південної Арабії, що ще квітли за римлян, VII ст. були пустелями, вкритими уламками й руїнами. Сусідні бедуїни протягом 500 років засвоїли собі суто мітичні казкові традиції про своє походження (див. Коран і арабського історика Новаірі), і альфабет, що ним були написані, всі тубільні написи, був цілком забутий, хоч іншого ніякого не було й отже фактично всяке письмо стало забуватися. Подібні явища дають підставу вивести висновок, що поряд зрушення, спричиненого загальними торговельними стосунками, відбувалося й безпосереднє силоміцне руйнування, спричинене етіопським наїздом. Абесінців вигнали за 40 років до Магомета, це був перший акт пробудженого арабського національного почуття, яке ще більше зросло підо впливом наїзду з півночі персів, що дійшли майже до Мекки. Я почну вивчати історію Магомета лише цими днями. Але досі мені ця історія уявляється як бедуїнська реакція проти осілих, але занепалих міських фелахів, що тоді з релігійного погляду розкладалися, і до попсованого культу природи домішували перекручене юдейство й християнство.

Уривки із старого Берньє справді чудові. Як приємно знову прочитати щонебудь написане старим тверезим ясним французом, що так вдало попадає в саму точку, не показуючи, що він це помічає й тішиться з цього. /56/

Надрукований у кн.: К.Маркс і Ф.Енґельс. Вибрані листи. (Уклав В.В.Адоратський. Переклав О.Соболів.) — Державне видавництво «Пролетар», Харків-Київ, 1931. — Стор. 55-56.

0 Відповіді to “Вибрані листи: Енґельс Марксові (6 червня 1853)”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Грудень 2009
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: