Вибрані листи: Маркс Енґельсові (2 червня 1853)

Маркс Енґельсові

2 червня [1853 р.]

Твого листа про євреїв і арабів я прочитав з великою цікавістю. 1) В усіх східніх племен можна встановити загальне співвідношення між осілістю однієї частини їх і кочовим побутом другої частини, що існує з самого початку історії. 2) За Магомета торговельний шлях із Европи до Англії дуже змінився й арабські міста, що брали велику участь в торгівлі з Індією і т.ін., занепали з комерційного погляду, що у всякому разі теж дало поштовх. 3) Що ж до релігії, то це питання можна легко звести до загального питання, на яке легко відповісти: чому історію Сходу уявляють, як історію релігій.

В питанні про утворення східніх міст най блискучішу, наочну й яскраву характеристику можна знати в старого Франсуа Берньє (9 років був за лікаря в Ауранґ-Зеба): „Подорож з описом володінь Великого Могола” (“Voyages contenant la description des états du Grand Mogol…”). Він дуже добре описує, як організувалось постачання цих величезних армій і взагалі стан військової справи. Він пише між іншим: „Головне ядро становить кіннота; піхота не така численна, як кажуть, коли не плутати із справжніми вояками всю челядь і всіх торговців, що йдуть за армією. Якщо ж вважати всіх, то мабуть в армії, що йде з своїм володарем, можна нарахувати -від 200.000 до 300.000 чоловіка, особливо тоді, коли володар надовго залишає столицю. Це не є неймовірне для того, хто знайомий з надзвичайним числом шатрів, кухонь, стад, різного майна й навіть часто жінок, а також слонів, верблюдів, биків, коней, носіїв, поставників фуражу, маркітантів, різноманітних торговців і слуг, що тягнуться за такими арміям: це не здивує того, хто обізнаний із своєрідним ладом і урядом країни, кому відомо, що володар є єдиний власник усіх земель державних, звідки доконечне випливає, що всяка столиця, як Делі або Аґра, живе виключно з війська й мусить іти за володарем, коли той на якийсь час виряжається в мандри по країні. Ці міста, що розміром своїм не менше від Парижа, по суті є не що інше, як військовий табір, дещо краще впорядковані й зручніші, ніж табір, розбитий серед поля”.

З приводу походу Великого Могола на Кахарім з армією в /54/ 400.000 чоловіка, він пише таке: „Труднощі полягають в тому, щоб довідатися звідки і як може прохарчуватися така величезна армія—така величезна кількість людей і тварин. Щоб розв’язати цю загадку, треба лише припустити, — а це так і є насправді, — що індійці дуже помірні в їжі і вдовольняються з малого, і що з усього цього величезного числа кіннотчиків ледве чи десята частина, або може двадцята їсть у поході м’ясо. Вони вдоволені, коли в них є їхня кіхері—суміш рису з овочами; зваривши це все, вони поливають зверху олією. Далі треба зауважити, що верблюди дуже витривалі в праці й легко зносять голод і спрагу. Щоб підтримати життя, їм треба дуже небагато, їдять вони все. Коли армія зупиняється на постій, погоничі верблюдів пускають їх пастися поблизу й вони їдять там усе, що знайдуть.

„Ті самі торгівці, що мають крамниці в Делі, зобов’язані тримати їх також і в поході, так само і дрібні крамарі.

„Щождо фуражу, то всі ці бідняки пускаються блукати на всі боки по селах для того, щоб дещо там купити й заробити. Звичайно, вони викошують цілі поля струментом, що скидається на серп, обмивають і обмолочують добуту таким чином невелику кількість зерна, а потім приносять його на продаж в армію”.

Основу всіх земельних порядків на сході (Берньє говорить про Турцію, Персію, Індостан) він цілком правильно вбачає в тому, що там нема приватної земельної власности. Ось справжній ключ навіть до східнього неба. /55/

Надрукований у кн.: К.Маркс і Ф.Енґельс. Вибрані листи. (Уклав В.В.Адоратський. Переклав О.Соболів.) — Державне видавництво «Пролетар», Харків-Київ, 1931. — Стор. 54-55.

0 Responses to “Вибрані листи: Маркс Енґельсові (2 червня 1853)”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Грудень 2009
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лис   Січ »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: