Вибрані листи: Маркс Енґельсові (2 червня 1853)

Маркс Енґельсові

2 червня [1853 р.]

Твого листа про євреїв і арабів я прочитав з великою цікавістю. 1) В усіх східніх племен можна встановити загальне співвідношення між осілістю однієї частини їх і кочовим побутом другої частини, що існує з самого початку історії. 2) За Магомета торговельний шлях із Европи до Англії дуже змінився й арабські міста, що брали велику участь в торгівлі з Індією і т.ін., занепали з комерційного погляду, що у всякому разі теж дало поштовх. 3) Що ж до релігії, то це питання можна легко звести до загального питання, на яке легко відповісти: чому історію Сходу уявляють, як історію релігій.

В питанні про утворення східніх міст най блискучішу, наочну й яскраву характеристику можна знати в старого Франсуа Берньє (9 років був за лікаря в Ауранґ-Зеба): „Подорож з описом володінь Великого Могола” (“Voyages contenant la description des états du Grand Mogol…”). Він дуже добре описує, як організувалось постачання цих величезних армій і взагалі стан військової справи. Він пише між іншим: „Головне ядро становить кіннота; піхота не така численна, як кажуть, коли не плутати із справжніми вояками всю челядь і всіх торговців, що йдуть за армією. Якщо ж вважати всіх, то мабуть в армії, що йде з своїм володарем, можна нарахувати -від 200.000 до 300.000 чоловіка, особливо тоді, коли володар надовго залишає столицю. Це не є неймовірне для того, хто знайомий з надзвичайним числом шатрів, кухонь, стад, різного майна й навіть часто жінок, а також слонів, верблюдів, биків, коней, носіїв, поставників фуражу, маркітантів, різноманітних торговців і слуг, що тягнуться за такими арміям: це не здивує того, хто обізнаний із своєрідним ладом і урядом країни, кому відомо, що володар є єдиний власник усіх земель державних, звідки доконечне випливає, що всяка столиця, як Делі або Аґра, живе виключно з війська й мусить іти за володарем, коли той на якийсь час виряжається в мандри по країні. Ці міста, що розміром своїм не менше від Парижа, по суті є не що інше, як військовий табір, дещо краще впорядковані й зручніші, ніж табір, розбитий серед поля”.

З приводу походу Великого Могола на Кахарім з армією в /54/ 400.000 чоловіка, він пише таке: „Труднощі полягають в тому, щоб довідатися звідки і як може прохарчуватися така величезна армія—така величезна кількість людей і тварин. Щоб розв’язати цю загадку, треба лише припустити, — а це так і є насправді, — що індійці дуже помірні в їжі і вдовольняються з малого, і що з усього цього величезного числа кіннотчиків ледве чи десята частина, або може двадцята їсть у поході м’ясо. Вони вдоволені, коли в них є їхня кіхері—суміш рису з овочами; зваривши це все, вони поливають зверху олією. Далі треба зауважити, що верблюди дуже витривалі в праці й легко зносять голод і спрагу. Щоб підтримати життя, їм треба дуже небагато, їдять вони все. Коли армія зупиняється на постій, погоничі верблюдів пускають їх пастися поблизу й вони їдять там усе, що знайдуть.

„Ті самі торгівці, що мають крамниці в Делі, зобов’язані тримати їх також і в поході, так само і дрібні крамарі.

„Щождо фуражу, то всі ці бідняки пускаються блукати на всі боки по селах для того, щоб дещо там купити й заробити. Звичайно, вони викошують цілі поля струментом, що скидається на серп, обмивають і обмолочують добуту таким чином невелику кількість зерна, а потім приносять його на продаж в армію”.

Основу всіх земельних порядків на сході (Берньє говорить про Турцію, Персію, Індостан) він цілком правильно вбачає в тому, що там нема приватної земельної власности. Ось справжній ключ навіть до східнього неба. /55/

Надрукований у кн.: К.Маркс і Ф.Енґельс. Вибрані листи. (Уклав В.В.Адоратський. Переклав О.Соболів.) — Державне видавництво «Пролетар», Харків-Київ, 1931. — Стор. 54-55.

0 Responses to “Вибрані листи: Маркс Енґельсові (2 червня 1853)”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Грудень 2009
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: