Вибрані листи: Енґельс Марксові (травень 1853)

Енґельс Марксові

Без дати, мабуть, травень [1853 р.]

Вчора я прочитав книжку про арабські написи, за яку я тобі казав. Вона досить цікава, хоча скрізь огидно визирає піп і оборонець біблії. Найбільший тріюмф для нього в тому, що він міг вказати на кілька помилок Ґіббона в стародавній /52/ географії, звідки він і виводить висновок, що й теологія Ґіббона теж нічого неварта. Книга називається «The Historical Geography of Arabia by the Reverend Charles Forster» (Історична географія Арабії його велебности Чарлза Форстера). Найкращі висновки, що випливають звідси такі:

1. Наведена в книзі «Буття» генеалогія, що її видають за генеалогію Ноя, Авраама і т.д., є по суті досить вичерпливий перелік бедуїнських племін того часу відповідно до більшої чи меншої споріднености в говірках і т.д. Дотепер бедуїнські племена називають себе, як відомо, Бені Салед, Бені Юсуф і т. ін., тобто сини такого то і такого то. Ця назва, що походить із стародавньо-патріярхального ладу життя, призводить до такого роду генеалогії. Перелік родів у книзі «Буття» потверджується більш-менш і стародавньою географією, і новітні подорожні наводять, що ці старовинні ймення з деякими діялектичними відмінами здебільшого існують ще й тепер. Із цього випливає, що євреї були таке саме бедуїнське плем’я, як і всі інші, але це плем’я стало неподібне на інші й опинилося в суперечності з ними через місцеві умови, хліборобство й т.ін.

2. З приводу великого арабського наїзду, про який ми говорили раніш, — саме, що бедуїни, як і монголи час від часу повторяли свої напади, що асирійське й вавилонське царства заснували бедуїнські племена на тому самому місці, де пізніше виник багдадський халіфат. Основники вавилонського царства халдеї і далі існують в тій самій місцевості під назвою Бені-Халед. Швидке виникнення великих міст Ніневії і Вавилону відбувалося так само, як 360 років тому ще виникали такі самі величезні міста Аґра, Делі, Лаґор, Мутан в Ост-Індії, завдяки або афганському або татарському наїздам. Отже магометанські наїзди втрачають характер чогось особливого.

3. Мабуть там, де араби були осілі, — на південному заході, вони були такий самий цивілізований нарід, як єгиптяни, асиріяни і т.ін., що видно з їхніх будівель. Це, також багато пояснює в магометанському завоюванні. Що ж до релігійного шахрайства, як видно із старовинних написів на півдні, — де все ще переважає старовинна національно-арабська традиція монотеїзму (як у американських індійців), при чому єврейська традиція є лише невелика частка її, із цих старовинних написів ясно випливає, що релігійна революція Магомета, як і всякий релігійний рух, формально був реакцією, поворотом, до старого, до простого.

Тепер для мене цілком ясно, що єврейське так зване «святе письмо» є не що інше, як запис стародавніх арабських релігійних і племенних традицій, які змінилися через те, що євреї рано відокремилися від своїх — споріднених племен, але й далі кочових — сусідів. Те, що Палестину з арабського боку оточує пу стеля, країна, яка належить бедуїнським племенам, пояснює /53/ самостійний розвиток (євреїв). Але стародавні арабські написи: традиції і коран, а також і та легкість, з якою пояснюється, всі родовідні і т.ін., — все це доводить, що головний зміст (єврейських релігійних традицій) був арабський або навіть правильніше: загально-семітський, вроді нашої Едди й німецьких переказів про героїв. /54/

Надрукований у кн.: К.Маркс і Ф.Енґельс. Вибрані листи. (Уклав В.В.Адоратський. Переклав О.Соболів.) — Державне видавництво «Пролетар», Харків-Київ, 1931. — Стор. 52-54.

0 Відповіді to “Вибрані листи: Енґельс Марксові (травень 1853)”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Грудень 2009
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: