Менчестер, 29 лютого [1869 р.]
Вибори в Тепперері — подія. Вони примушують феніїв перейти від марних змов і підготови дрібних вибухів на шлях дій, либонь, хоча й законних, але насправді далеко революційніших проти всього того, що вони робили після свого невдалого повстання. Насправді вони засвоїли собі спосіб діяння французьких робітників, а це є величезний крок наперед. Тільки б усе вдалося провести так, як передбачалось. Той страх, який навіяв буржуазії цей новий поворот справ і галас всієї ліберальної преси, — все це є найкращий доказ того, що цього разу вдар молотка прийшовся якраз по головці цвяха…
Минулого тижня я докладно прочитав трактати старого сера Джона Девіса, королівського адвоката при Якові. Не знаю, чи читав ти його; це головне джерело; цитати з нього тобі траплялися, звичайно, сотні разів. Це чистісінька ганьба, що не всюди можна знайти справжні джерела; з них можна витягнути без кінця більше, ніж з обробітку їх, де все, що в джерелах ясне й просте, стає незрозуміле і заплутане. Із цих джерел видно цілком ясно, що громадська власність на землю мала в Ірляндії ще 1600 р. повну силу, і в промовах п. Девіса з приводу конфіскації земель за борги наводиться як доказ, що земля не належить окремим власникам (селянам), а тому мусить належати або лордові, що вимагає її за борги, або короні. Нічого кращого від цієї промови мені не доводилося читати. Поділ відбувався періодично що 2-3 роки. В другому памфлеті він описує доходи і т.д. голови роду (клану).
Надрукований у кн.: К. Маркс і Ф. Енґельс. Вибрані листи. (Уклав В. В. Адоратський. Переклав О. Соболів.) — Державне видавництво «Пролетар», Харків-Київ, 1931. — Стор. 173.
0 Відповіді to “Вибрані листи: Енґельс Марксові (29 лютого 1869)”