Вибрані листи: Маркс Енґельсові (30 листопада 1867)

Маркс Енґельсові

30 листопада [1867 р.]

Англійці ще не знають того, що з 1846р. економічний зміст, а також і політична мета англійського панування в Ірляндії вступили в цілком нову стадію й саме тому феніянізм відзначається соціялістичною тенденцією (в неґативному значенні, як рух, спрямований проти привлащення землі) і тим, що став рухом нижчих шарів. Нема нічого безглуздішого, як плутати звірства Лизавети або Кромвеля, що хотіли витиснути ірландців і замінити їх на англійських колоністів (в римському значенні), теперішньою системою, що хоче замінити ірландців на овець, свиней і волів. Систему, що існувала від 1801 до 1846 р. (силоміцні вигнання були за цей час лише винятком, спеціяльно в Лейнстері, де ґрунт особливо відповідний для скотарства), і з її лихварською, орендною платою й посередниками — зруйновано 1846 р. Знищення збіжжевого мита, що було почасти безпосереднім наслідком ірляндського голоду, у всякому разі прискорене ним, відняло в Ірляндії  м о н о п о л і ю  постачати Англії збіжжя. Вовна й м’ясо стали за головне гасло, а це означало перетворення ріллі на пасовище. Звідси систематичне об’єднання маєтків. Закон про заборговані маєтки, що зробив масу колишніх розбагатілих управителів, посередників—землевласниками, прискорив процес. О ч и щ е н н я  м а є т к і в  в Ірляндії — ось єдиний тепер глузд англійського панування там. Дурний англійський уряд в Лондоні сам звичайно нічогісінько не знає про цю величезну зміну з 1846 р. Але Ірляндці знають про це. Починаючи з Міґерової[1] проклямації (1848) аж до  в и б о р ч и х  в і д о з в  г е н е с е й, торі й урквартистів (1866), ірляндці висловлюються цілком ясно й надзвичайно енергійно.

Запитується, що ми маємо порадити англійським робітникам? Як на мене, вони повинні включити в свою програму домагання знищити союз Англії з Ірляндією, (коротше кажучи повторити історію 1783 р., лише демократизувавши й пристосувавши до сучасних обставин). Це єдина  л е ґ а л ь н а  й тому єдино можлива форма ірляндської емансипації, яку можна включити в /171/ програму англійської партії. Досвід мав потім показати, чи може тривати особиста унія між цими двома країнами. Я наполовину в це вірю, якщо це трапиться своєчасно. Що потрібно Ірляндії, так це:

1. Самоврядування й незалежність від Англії.

2. Аґрарна революція.

Англійці за найщирішого бажання не можуть. зробити цього для ірляндців, але вони можуть дати їм леґальні засоби, що ті самі це зробили для себе.

3. Охоронне мито проти Англії.

Від 1783 р. до 1801 р. ірляндська промисловість усіх галузей процвітала. Союз, разом з яким було скасовано охоронне мито, встановлене від ірляндського парляменту, зруйнував усе промислове життя Ірляндії. Невелика льонова промисловість ні в якому разі не може замінити того, що було. Союз 1801 р. справив на ірляндську промисловість цілком такий самий вплив, як заходи для придушення ірляндської вовняної промисловості, вживані від англійського уряду за Ганни, Ґеорґа II і т.д. Як тільки ірляндці стануть самостійними, злидні спонукають їх стати протекціоністами подібно Канаді, Австралії і т.д. /172/

Примітки

[1] Т о м а с  М і ґ е р (1823-1867) —ірляндський революціонер. З 1848 р. провадив революційну аґітацію. Був арештований, судився, засуджений до смертної кари, яку йому замінено висланням до Тасманії, звідки він утік 1862 р. до Америки.

Надрукований у кн.: К.Маркс і Ф.Енґельс. Вибрані листи. (Уклав В.В.Адоратський. Переклав О.Соболів.) — Державне видавництво «Пролетар», Харків-Київ, 1931. — Стор. 171-172.

0 Responses to “Вибрані листи: Маркс Енґельсові (30 листопада 1867)”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Жовтень 2009
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Останні коментарі

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: