Робітничий клас і національне питання

robclassВ. І. Ленін

Росія – строката у національному відношенні країна. Урядова політика, політика поміщиків, підтримуваних буржуазією, пройнята вся наскрізь чорносотенним націоналізмом.

Політика ця спрямована своїм вістрям проти більшості народів Росії, які становлять більшість її населення. А поруч з цим підводить голову буржуазний націоналізм інших націй (польської, єврейської, української, грузинської і т. д.), намагаючись відвернути робітничий клас національною боротьбою або боротьбою на національну культуру від його великих світових завдань. Національне питання вимагає ясної постановки і розв’язання з боку всіх свідомих робітників.

Коли буржуазія боролася за свободу разом з народом, разом з трудящими, вона відстоювала повну свободу і повну рівноправність націй. Передові країни, Швейцарія, Бельгія, Норвегія і ін., дають нам зразок того, як мирно уживають вкупі і мирно відокремлюються одна від одної вільні нації при справжньому демократичному ладі.

Тепер буржуазія боїться робітників, шукає союзу з Пурішкевичами, з реакцією, зраджує демократизм, відстоюваний робітничим класом. Ні одного привілею ні для однієї нації, ні для однієї мови! Ні найменшого утиску, ні найменшої несправедливості до національної меншості! – ось принципи робітничої демократії.

Капіталісти і поміщики щоб то не стало хочуть роз’єднати робітників різних націй, а самі сильні світу цього чудово уживаються вкупі, як акціонери «прибуткових» мільйонних «діл» (як-от ленські приїски) – і православні і євреї, і руські і німці, і поляки і українці, всі, у кого є капітал дружно експлуатують робітників усіх націй.

Свідомі робітники стоять за повну єдність робітників усіх націй усіх і всяких освітніх, професійних, політичних і т. д. робітничих організаціях. Нехай пани кадети ганьблять себе запереченням або умаленням рівноправності українців. Нехай буржуазія всіх націй тішиться брехливими фразами про національну культуру, про національні завдання і т.д. і т.п.

Робітники не дадуть роз’єднати себе ніякими солодкими розмовами про національну культуру або «національно-культурну автономію». Робітники всіх націй відстоюють дружно, разом, у спільних організаціях, повну свободу і повну рівноправність – запоруку справжньої культури.

Робітники створюють у всьому світі свою, інтернаціональну культуру, яку давно підготовляли проповідники свободи і вороги гноблення. Старому світові, світові національного гноблення, національної гризні або національного відособлення, робітники протиставлять новий світ єдності трудящих ся всіх націй, в якому немає місця ні для одного привілею, ні для найменшого гноблення людини людиною.

1913 р.

Джерело: збірник творів В. І. Леніна, Київ, 1975 рік.

0 Responses to “Робітничий клас і національне питання”  1. Напиши коментар

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.
Липень 2009
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Архіви

Введіть адресу своєї ел.пошти


%d блогерам подобається це: